This website uses cookies to provide a better browsing experience, manage authentication and other functions. By closing this banner, scrolling through this page or by clicking any of its elements, you agree to the use of cookies on your device.

 View Privacy Policy Agree
Londra
2012 Londra XXX edition of the Summer Olympics 25 July - 12 August 2012
Medal table All gold, silver and bronze medals won by the Italia Team.
8 9 11

Nations 205

Athletes 10960

Italian athletes 281

The 30th edition of the Summer Games will forever remain a milestone in Olympic history. Because it crowned London as the first city to host the Olympics three times, in the name of an appreciable temperance and an efficient organisation. Queen Elizabeth declared the Games open on 27th July in Stratford, in a glittering Olympic Stadium, a glitz more ingenious than formal: with an engaging storyline during the opening ceremony involving 007 at Her Majesty's service, acting as a prelude to an edition that saw the participation of 205 countries and nearly 11,000 athletes. "Inspire a generation", the ambitious aim of the organisers - led by Sebastian Coe - became a slogan of success, able to feed the excitement of enthusiasts, fans and staff. No unnecessary frills, simplicity ruled. 85 nations returned home with a medal. Italy finished with 28 medals (8 golds, 9 silvers and 11 bronzes), eighth overall, improving on the performance of Beijing. Medalling in 15 sports compared to thirteen in 2008, the average age of medalists fell from 29.84 to 28.66, 31 first-time Olympians on the podium (compared to 14 in Beijing), not to mention more than 20 fourth and fifth places. The numbers of the 30th edition of the Summer Olympics bode well for the Italians, especially when comparing the results to other European countries. France increased the number of golds but total medals fell, Germany remained stationary, Russia's gold count decreased. As predicted team GB, as host nation, improved. Italy therefore passed the English test finishing ahead of a superpower such as Australia, but also in front of unexpected nations like Hungary who rolled back the years to former glory or Iran, which managed to take home 13 medals 4 of which were gold. Italian surprises came in shooting (Campriani and Jessica Rossi, two youthful golds), confirmation from fencing (proving our mastery of the foil event: an Italian one-two-three for the women, both team golds and a timeless Vezzali). Idem bowed out with a fifth place that still placed her among the legends, Cammarelle with a silver that hinted of a "home-decision", after having led throughout his entire bout with Britain's Joshua. While Bolt proved he is king of the sprints and once again won the double in the 100 metres and 200 metres (also victorious in the sprint relay), Phelps waved farewell as star of the Games. See you in Rio in 2016.

All medals

Luca Tesconi silver Pisto and Rifle 10 M air pistol

Marco Galiazzo, Michele Frangilli, Mauro Nespoli gold Archery Team

Valentina Vezzali bronze Fencing Foil individual

Arianna Errigo silver Fencing Foil individual

Elisa Di Francisca gold Fencing Foil individual

Rosalba Forciniti bronze Judo 52 kg

Diego Occhiuzzi silver Fencing Sabre individual

Niccolò Campriani silver Pisto and Rifle 10 M rifle

Daniele Molmenti gold Canoeing K1 slalom

Alessio Sartori, Romano Battisti silver Rowing Double sculls

Valentina Vezzali, Ilaria Salvatori, Arianna Errigo, Elisa Di Francisca gold Fencing Foil team

Luigi Tarantino, Aldo Montano, Diego Occhiuzzi, Luigi Samele bronze Fencing Sabre team

Jessica Rossi gold Shotgun Trap

Andrea Cassarà, Valerio Aspromonte, Giorgio Avola, Andrea Baldini gold Fencing Foil team

Niccolò Campriani gold Pisto and Rifle rifle 3 positions

Matteo Morandi bronze Gymnastics rings

Massimo Fabbrizi silver Shotgun Trap

Martina Grimaldi bronze Marathon Swimming 10 Km

Fabrizio Donato bronze Athletics Triple jump

Vincenzo Mangiacapre bronze Boxing 64 kg cat.

Mauro Sarmiento bronze Taekwondo -80kg cat.

Clemente Russo silver Boxing 91 Kg

Carlo Molfetta gold Taekwondo +80kg cat.

Samuele Papi, Alessandro Fei, Luigi Mastrangelo, Ivan Zaytsev, Simone Parodi, Andrea Giovi, Cristian Savani, Michal Lasko, Emanuele Birarelli, Andrea Bari, Dante Boninfante, Dragan Travica bronze Volleyball Men's Tournament

Elisa Blanchi, Elisa Santoni, Marta Pagnini, Andreea Stefanescu, Romina Laurito, Anzhelika Savrayuk bronze Gymnastics Rhythmic Team

Marco Aurelio Fontana bronze Cicling Road mountain bike

Roberto Cammarelle silver Boxing SUPER HEAVYWEIGHT +91Kg

Matteo Aicardi, Maurizio Felugo, Pietro Figlioli, Deni Fiorentini, Valentino Gallo, Massimo Giacoppo, Alex Giorgetti, Niccolò Gitto, Giacomo Pastorino, Amaurys Perez, Danijel Premuš, Christian Presciutti, Stefano Tempesti silver Water Polo Men's Tournament

Alessio Sartori Rowing
Date of birth: 13.11.1976
District of birth: Terracina
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Senior 2 di coppia
Other Olympic Games victories
Atene 2004 bronze Rowing Double sculls
Sydney 2000 gold Rowing Quadruple sculls
Elisa Blanchi Gymnastics
Date of birth: 13.10.1987
District of birth: Velletri
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Gymnastics Rhythmic Team
Elisa Santoni Gymnastics
Date of birth: 10.12.1987
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Gymnastics Rhythmic Team
Samuele Papi Volleyball
Date of birth: 20.05.1973
District of birth: Ancona
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Volleyball
Sydney 2000 bronze Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Alessandro Fei Volleyball
Date of birth: 29.11.1978
District of birth: Saronno
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Volleyball
Sydney 2000 bronze Volleyball
Luigi Mastrangelo Volleyball
Date of birth: 17.08.1975
District of birth: Mottola
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Volleyball
Sydney 2000 bronze Volleyball
Roberto Cammarelle Boxing
Date of birth: 30.07.1980
District of birth: Cinisello Balsamo
Nation of birth: ITALIA
Sport Boxing
Speciality: +91 kg
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 gold Boxing +91 kg
Atene 2004 bronze Boxing +91 kg
Valentina Vezzali Fencing
Date of birth: 14.02.1974
District of birth: Jesi
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 gold Fencing foil
Pechino 2008 bronze Fencing Foil team
Atene 2004 gold Fencing foil individual
Sydney 2000 gold Fencing Foil individual
Sydney 2000 gold Fencing Foil team
Atlanta 1996 silver Fencing foil individual women
Atlanta 1996 gold Fencing foil team women
Luigi Tarantino Fencing
Date of birth: 10.11.1972
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Sciabola individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Sabre team
Atene 2004 silver Fencing Sabre team
Atlanta 1996 bronze Fencing Sabre team
Andrea Cassarà Fencing
Date of birth: 03.01.1984
District of birth: Brescia
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Atene 2004 gold Fencing Foil team
Atene 2004 bronze Fencing Foil individual
Aldo Montano Fencing
Date of birth: 18.11.1978
District of birth: Livorno
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Sciabola individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Sabre team
Atene 2004 silver Fencing Sabre team
Atene 2004 gold Fencing Sabre individual
Marco Galiazzo Archery
Date of birth: 07.05.1983
District of birth: Padova
Nation of birth: ITALIA
Sport Archery
Speciality: Individuale,Squadre
Other Olympic Games victories
Atene 2004 gold Archery Individual
Pechino 2008 silver Archery Team
Michele Frangilli Archery
Date of birth: 01.05.1976
District of birth: Gallarate
Nation of birth: ITALIA
Sport Archery
Speciality: Individuale,Squadre
Other Olympic Games victories
Sydney 2000 silver Archery Team
Atlanta 1996 bronze Archery Team
Clemente Russo Boxing
Date of birth: 27.07.1982
District of birth: Marcianise
Nation of birth:
Sport Boxing
Speciality: 91 kg
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Boxing 91 kg
Mauro Sarmiento Taekwondo
Date of birth: 10.04.1983
District of birth: Casoria
Nation of birth:
Sport Taekwondo
Speciality: - 80 kg
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Taekwondo 80 kg
Mauro Nespoli Archery
Date of birth: 22.11.1987
District of birth: Voghera
Nation of birth:
Sport Archery
Speciality: Individuale,Squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Archery Team
Diego Occhiuzzi Fencing
Date of birth: 30.04.1981
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Sciabola individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Sabre team
Ilaria Salvatori Fencing
Date of birth: 05.02.1979
District of birth: Frascati
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto a Squadre (Riserva)
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Foil team
Luca Tesconi Pisto and Rifle
Date of birth: 03.01.1982
District of birth: Pietrasanta
Nation of birth:
Sport Pisto and Rifle
Speciality: 10 M air pistol
Arianna Errigo Fencing
Date of birth: 06.06.1988
District of birth: Monza
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Rosalba Forciniti Judo
Date of birth: 13.02.1986
District of birth: Cosenza
Nation of birth:
Sport Judo
Speciality:
Niccolò Campriani Pisto and Rifle
Date of birth: 06.11.1987
District of birth: firenze
Nation of birth: ITALIA
Sport Pisto and Rifle
Speciality: Carabina a.c. 10 m - Carabina 3 p. 50 m - Carabina a terra 50 m
Daniele Molmenti Canoeing
Date of birth: 01.08.1984
District of birth: Pordenone
Nation of birth:
Sport Canoeing
Speciality: slalom K1
Elisa Di Francisca Fencing
Date of birth: 13.12.1982
District of birth: Jesi
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Vincenzo Mangiacapre Boxing
Date of birth: 17.01.1989
District of birth: Marcianise
Nation of birth:
Sport Boxing
Speciality: 64 kg
Carlo Molfetta Taekwondo
Date of birth: 15.02.1984
District of birth: Mesagne
Nation of birth:
Sport Taekwondo
Speciality: +80 kg
Marco Aurelio Fontana Cicling Road
Date of birth: 12.10.1984
District of birth: Giussano
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: Mountain Bike Cross country
Martina Grimaldi Water Polo
Date of birth: 28.09.1988
District of birth: Bologna
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Jessica Rossi Shotgun
Date of birth: 07.01.1992
District of birth: Crevalcore
Nation of birth:
Sport Shotgun
Speciality: trap
Massimo Fabbrizi Shotgun
Date of birth: 27.08.1977
District of birth: San Benedetto del Tronto
Nation of birth:
Sport Shotgun
Speciality: trap
Matteo Morandi Gymnastics
Date of birth: 08.10.1981
District of birth: Vimercate
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: Artistica Conc. generale a sq.
Fabrizio Donato Athletics
Date of birth: 14.08.1976
District of birth: Latina
Nation of birth:
Sport Athletics
Speciality: Triple jump
Matteo Aicardi Water Polo
Date of birth: 19.04.1986
District of birth: Finale Ligure
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Maurizio Felugo Water Polo
Date of birth: 04.03.1981
District of birth: Rapallo
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Pietro Figlioli Water Polo
Date of birth: 29.05.1984
District of birth: RIO DE JANEIRO
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Deni Fiorentini Water Polo
Date of birth: 05.06.1984
District of birth: SPALATO
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Valentino Gallo Water Polo
Date of birth: 17.07.1985
District of birth: Siracusa
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Massimo Giacoppo Water Polo
Date of birth: 10.05.1983
District of birth: Messina
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Alex Giorgetti Water Polo
Date of birth: 24.12.1987
District of birth: BUDAPEST
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Niccolò Gitto Water Polo
Date of birth: 12.10.1986
District of birth: Roma
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Giacomo Pastorino Water Polo
Date of birth: 07.06.1980
District of birth: Savona
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Amaurys Perez Water Polo
Date of birth: 18.03.1976
District of birth: CAMAGUEY
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Danijel Premuš Water Polo
Date of birth: 15.04.1981
District of birth: RIJEKA
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Christian Presciutti Water Polo
Date of birth: 27.11.1982
District of birth: Venezia
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Stefano Tempesti Water Polo
Date of birth: 09.06.1979
District of birth: Prato
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Marta Pagnini Gymnastics
Date of birth: 21.01.1991
District of birth: Firenze
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Andreea Stefanescu Gymnastics
Date of birth: 13.12.1993
District of birth: Iasi (Romania)
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality:
Ivan Zaytsev Volleyball
Date of birth: 02.10.1988
District of birth: Spoleto
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Romina Laurito Gymnastics
Date of birth: 04.05.1987
District of birth: Gallarate
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Valerio Aspromonte Fencing
Date of birth: 16.03.1987
District of birth: Roma
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Romano Battisti Rowing
Date of birth: 21.08.1986
District of birth: Priverno
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Senior 2 di coppia
Simone Parodi Volleyball
Date of birth: 16.06.1986
District of birth: Sanremo
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Andrea Giovi Volleyball
Date of birth: 19.08.1983
District of birth: Perugia
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Cristian Savani Volleyball
Date of birth: 22.02.1982
District of birth: Castiglione delle Stiviere
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Michal Lasko Volleyball
Date of birth: 11.03.1981
District of birth: Breslavia (Polonia)
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Emanuele Birarelli Volleyball
Date of birth: 08.02.1981
District of birth: Senigallia
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Andrea Bari Volleyball
Date of birth: 05.03.1980
District of birth: Senigallia
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Dante Boninfante Volleyball
Date of birth: 07.03.1977
District of birth: Battipaglia
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Anzhelika Savrayuk Gymnastics
Date of birth: 23.08.1989
District of birth: Lutsk
Nation of birth: UCRAINA
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Dragan Travica Volleyball
Date of birth: 28.08.1986
District of birth: Zagabria
Nation of birth: CROAZIA
Sport Volleyball
Speciality:
Giorgio Avola Fencing
Date of birth: 08.05.1989
District of birth: Modica
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality:
Andrea Baldini Fencing
Date of birth: 19.12.1985
District of birth: Livorno
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Luigi Samele Fencing
Date of birth: 25.07.1987
District of birth: Foggia
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality:
jQuery(function($){ $(".hasTooltip").tooltip({"html": true,"container": "body"}); }); JCEMediaBox.init({popup:{width:"",height:"",legacy:0,lightbox:0,shadowbox:0,resize:1,icons:1,overlay:1,overlayopacity:0.8,overlaycolor:"#000000",fadespeed:500,scalespeed:500,hideobjects:0,scrolling:"fixed",close:2,labels:{'close':'Close','next':'Next','previous':'Previous','cancel':'Cancel','numbers':'{$current} of {$total}'},cookie_expiry:"",google_viewer:0},tooltip:{className:"tooltip",opacity:0.8,speed:150,position:"br",offsets:{x: 16, y: 16}},base:"/",imgpath:"plugins/system/jcemediabox/img",theme:"standard",themecustom:"",themepath:"plugins/system/jcemediabox/themes",mediafallback:0,mediaselector:"audio,video"});