This website uses cookies to provide a better browsing experience, manage authentication and other functions. By closing this banner, scrolling through this page or by clicking any of its elements, you agree to the use of cookies on your device.

 View Privacy Policy Agree
Atene
2004 Atene XXVIII edition of the Summer Olympics 13 August - 29 August 2004
Medal table All gold, silver and bronze medals won by the Italia Team.
10 11 11

Nations 201

Athletes 10558 (6257 Uomini; 43019 Donne)

Italian athletes 367 (232 Uomini; 135 Donne)

It is a return to the past. The modern Olympic Games, started in Athens in 1896, returned to their birthplace. A whole host of records: 201 participating countries, 301 events (both exceeding the 2000 Games). It was also a great success with global audiences. Nearly 4 billion (3.9) people followed the Athens Games on TV compared to 3.6 billion in Sydney four years earlier. Women's wrestling made its first appearance within the Olympic programme. The US swimmer Michael Phelps with six gold medals and two bronzes was the hero of the Games. The Dutchwoman Leontien Ziljaard-van Moorsel, after three golds in track cycling in 2000, claimed her fourth gold in the time trial on the road, adding a bronze in the individual pursuit on the track. Germany's Birgit Fischer in Kayak continued to amaze the world with her eighth gold in the K4 500 and silver in the K2 500 reaching 12th position in the individual Olympic table and the only woman on the podium at each games from 1980 -2004. In athletics two major stars confirmed their talent. The Moroccan Hicham El Guerrouj won at two gruelling distances: 1,500 and 5,000 while Britain's Kelly Holmes crossed the finish line first in the 800 and 1,500. China, proved it was ready for Beijing 2008, by winning 32 gold medals, 17 silvers, 14 bronzes in 20 different sports claiming second place in the medal table (1st. USA 36, 39, 27) greatly improving on the results from Sydney (28, 16, 15). There was a record number of Italian athletes. Never before in Olympic history had an Italian team brought 367 athletes. For the first time Italy qualified 8 squads in team events and with great success too. Gold in women's water polo, for instance, won by the "Setterosa" (nickname of the Italian women's water polo team) at the first Olympics. There were also medals for the men's Basketball, Volleyball and Football teams. Even if for the volleyball team, led by the head coach Montali, the silver improved on the third place in Sydney, they were still haunted by victory in the final that Italian volleyball had been chasing since 1996; the Basketball team led by head coach Recalcati got a historic second place the first since Moscow in 1980. The football team, then, led by Claudio Gentile, claimed third place with a return to the Olympic podium after a medal drought since 1936. Italian fencers went on the attack with Aldo Montano in the saber, Valentina Vezzali and the men's foil team (Andrea Cassarà, Salvatore Sanzo, Simone Vanni) all winning gold, taking medals won in the sport to over 100. It was the moment for Igor Cassina to amaze everyone on the horizontal bars including a move named after him. His victory in artistic gymnastics went alongside the bronze in the rings obtained by Jury Chechi in his last Olympics. Italy was the star from start to finish. Paolo Bettini began the gold rush in the first event on August 14th with road race gold. Stefano Baldini in the home of the marathon, crossed the line in first place just before the closing ceremony, with the national anthem played around the world.

All medals

Paolo Bettini gold Cicling Road road

Aldo Montano gold Fencing Sabre individual

Giovanni Pellielo silver Shotgun trap

Andrea Cassarà bronze Fencing Foil individual

Salvatore Sanzo silver Fencing Foil individual

Federica Pellegrini silver Swimming 200 m freestyle

Massimiliano Rosolino, Matteo Pelliciari, Federico Cappellazzo, Simone Cercato, Emiliano Brembilla, Filippo Magnini bronze Swimming 4x200 freestyle relay

Valentina Vezzali gold Fencing foil individual

Giovanna Trillini silver Fencing Foil individual

Lucia Morico bronze Judo 78 kg cat.

Marco Galiazzo gold Archery Individual

Luigi Tarantino, Aldo Montano, Giampiero Pastore silver Fencing Sabre team

Ivano Brugnetti gold Athletics 20 Km Race walk

Valentina Turisini silver Pisto and Rifle 4x100 free style

Alessio Sartori, Rossano Galtarossa bronze Rowing Double sculls

Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo bronze Rowing FOUR WITHOUT COXSWAIN

Salvatore Sanzo, Andrea Cassarà, Simone Vanni gold Fencing Foil team

Lorenzo Bertini, Catello Amarante, Salvatore Amitrano, Bruno Mascarenhas bronze Rowing LIGHTWEIGHT COXLESS FOUR

Andrea Benelli gold Shotgun skeet

Jury Chechi bronze Gymnastics rings

Igor Cassina gold Gymnastics bar

Alessandra Sensini bronze Sailing Mistral

Carmela Allucci, Alexandra Araujo, Silvia Bosurgi, Francesca Conti, Tania Di Mario, Elena Gigli, Melania Grego, Giusi Malato, Martina Miceli, Maddalena Musumeci, Cinzia Ragusa, Noemi Toth, Manuela Zanchi gold Water Polo women

Antonio Rossi, Beniamino Bonomi silver Canoeing K2 1.000 m

Marco Amelia, Andrea Barzagli, Daniele Bonera, Cesare Bovo, Giorgio Chiellini, Daniele De Rossi, Simone Del Nero, Marco Donadel, Matteo Ferrari, Andrea Gasbarroni, Alberto Gilardino, Giandomenico Mesto, Emiliano Moretti, Angelo Palombo, Ivan Pelizzoli, Giampiero Pinzi, Andrea Pirlo, Giuseppe Sculli bronze Football men

Roberto Cammarelle bronze Boxing +91 kg

Giuseppe Gibilisco bronze Athletics Pole vault

Josefa Idem silver Canoeing K1 500 m

Elisa Blanchi, Fabrizia D'Ottavio, Marinella Falca, Daniela Masseroni, Elisa Santoni, Laura Vernizzi silver Gymnastics Rhythmic Team

Gianluca Basile, Massimo Bulleri, Roberto Chiacig, Giacomo Galanda, Luca Garri, Dennis Marconato, Michele Mian, Gianmarco Pozzecco, Nikola Radulovic, Alex Righetti, Rodolfo Rombaldoni, Matteo Soragna silver Basketball

Andrea Giani, Samuele Papi, Andrea Sartoretti, Paolo Tofoli, Matej Cernic, Alberto Cisolla, Paolo Cozzi, Alessandro Fei, Luigi Mastrangelo, Damiano Pippi, Venceslav Simeonov, Valerio Vermiglio silver Volleyball

Stefano Baldini gold Athletics Marathon

Ivano Brugnetti Athletics
Date of birth: 01.09.1976
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Athletics
Speciality: 20 Km Race walk
Stefano Baldini Athletics
Date of birth: 25.05.1971
District of birth: Castelnuovo di Sotto (RE)
Nation of birth:
Sport Athletics
Speciality: Marathon
Giuseppe Gibilisco Athletics
Date of birth: 05.01.1979
District of birth: Siracusa
Nation of birth: ITALIA
Sport Athletics
Speciality:
Antonio Rossi Canoeing
Date of birth: 19.12.2007
District of birth: Lecco
Nation of birth: ITALIA
Sport Canoeing
Speciality:
Other Olympic Games victories
Sydney 2000 gold Canoeing K2 1000 m
Atlanta 1996 gold Canoeing K1 500 m
Atlanta 1996 gold Canoeing K2 1.000 m
Barcellona 1992 bronze Canoeing K2 500 m
Beniamino Bonomi Canoeing
Date of birth: 09.03.1968
District of birth: Verbania
Nation of birth: ITALIA
Sport Canoeing
Speciality:
Other Olympic Games victories
Sydney 2000 gold Canoeing K2 1000 m
Atlanta 1996 silver Canoeing K1 1.000 m
Atlanta 1996 silver Canoeing K1 500 m
Josefa Idem Canoeing
Date of birth: 23.09.1964
District of birth: GOCH
Nation of birth:
Sport Canoeing
Speciality: velocità K1 m. 500
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Canoeing K1 500
Sydney 2000 gold Canoeing K1 500 m
Atlanta 1996 bronze Canoeing K1 500 m women
Alessio Sartori Rowing
Date of birth: 13.11.1976
District of birth: Terracina
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Senior 2 di coppia
Other Olympic Games victories
Londra 2012 silver Rowing Double sculls
Sydney 2000 gold Rowing Quadruple sculls
Rossano Galtarossa Rowing
Date of birth: 06.07.1972
District of birth: Padova
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Riserva
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Rowing Quadruple sculls
Sydney 2000 gold Rowing Quadruple sculls
Barcellona 1992 bronze Rowing Quadruple sculls
Lorenzo Porzio Rowing
Date of birth: 24.08.1981
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Four
Dario Dentale Rowing
Date of birth: 26.10.1982
District of birth: Castellammare di Stabia (Na)
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: quattro senza - otto
Luca Agamennoni Rowing
Date of birth: 08.08.1980
District of birth: Livorno
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Senior 4 senza
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Rowing Quadruple sculls
Raffaello Leonardo Rowing
Date of birth: 01.05.1973
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Four
Lorenzo Bertini Rowing
Date of birth: 01.06.1976
District of birth: Pontedera
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Pesi Leggeri 2 di coppia
Catello Amarante Rowing
Date of birth: 15.08.1979
District of birth: Castellammare di Stabia (Na)
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: quattro senza pesi leggeri
Salvatore Amitrano Rowing
Date of birth: 03.12.1975
District of birth: Castellammare di Stabia (Na)
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: quattro senza pesi leggeri
Bruno Mascarenhas Rowing
Date of birth: 16.07.1981
District of birth: Lisbona
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: quattro senza pesi leggeri
Jury Chechi Gymnastics
Date of birth: 11.10.1969
District of birth: Prato
Nation of birth: ITALIA
Sport Gymnastics
Speciality: concorso generale - anelli
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 gold Gymnastics rings
Igor Cassina Gymnastics
Date of birth: 15.08.1977
District of birth: Seregno (Milano)
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: artistica - sbarra
Elisa Blanchi Gymnastics
Date of birth: 13.10.1987
District of birth: Velletri
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Gymnastics Rhythmic Team
Fabrizia D'Ottavio Gymnastics
Date of birth: 03.02.1985
District of birth: Chieti
Nation of birth: ITALIA
Sport Gymnastics
Speciality: ritmica
Marinella Falca Gymnastics
Date of birth: 01.05.1986
District of birth: Giovinazzo (Bari)
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: ritmica
Daniela Masseroni Gymnastics
Date of birth: 28.02.1985
District of birth: Trescore Balneario
Nation of birth:
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Elisa Santoni Gymnastics
Date of birth: 10.12.1987
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Gymnastics
Speciality: Ritmica Conc. generale a sq.
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Gymnastics Rhythmic Team
Laura Vernizzi Gymnastics
Date of birth: 12.09.1985
District of birth: Como
Nation of birth: ITALIA
Sport Gymnastics
Speciality: ritmica
Massimiliano Rosolino Swimming
Date of birth: 11.07.1978
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Swimming
Speciality: 200 m stile libero,400 m stile libero,4 x 100 m stile libero,4 x 200 m stile libero
Other Olympic Games victories
Sydney 2000 silver Swimming 400 m freestyle
Sydney 2000 bronze Swimming 200 m freestyle
Sydney 2000 gold Swimming 200 m individual medley
Federica Pellegrini Swimming
Date of birth: 05.08.1988
District of birth: Mirano
Nation of birth:
Sport Swimming
Speciality: 200 m stile libero,400 m stile libero,4x100 m stile libero,4x200 m stile libero,4x100 m mista
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 gold Swimming 200 m freestyle
Matteo Pelliciari Swimming
Date of birth: 22.01.1979
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Swimming
Speciality: stile libero
Federico Cappellazzo Swimming
Date of birth: 16.09.1980
District of birth: Torino
Nation of birth: ITALIA
Sport Swimming
Speciality: stile libero
Simone Cercato Swimming
Date of birth: 25.02.1975
District of birth: Dolo (Ve)
Nation of birth:
Sport Swimming
Speciality: stile libero
Emiliano Brembilla Swimming
Date of birth: 21.12.1978
District of birth: Ponte San Pietro
Nation of birth:
Sport Swimming
Speciality: 200 m stile libero,4 x 200 m stile libero
Filippo Magnini Swimming
Date of birth: 02.02.1982
District of birth: Pesaro
Nation of birth: ITALIA
Sport Swimming
Speciality: 100 m stile libero,4x100 m stile libero,4x200 m stile libero,4x100 m mista
Carmela Allucci Water Polo
Date of birth: 22.01.1970
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Alexandra Araujo Water Polo
Date of birth: 07.07.1972
District of birth: Rjo de Janeiro
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Silvia Bosurgi Water Polo
Date of birth: 17.04.1979
District of birth: Messina
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Francesca Conti Water Polo
Date of birth: 21.05.1972
District of birth: Genzano (Roma)
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Tania Di Mario Water Polo
Date of birth: 04.05.1979
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Elena Gigli Water Polo
Date of birth: 09.07.1985
District of birth: Empoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Melania Grego Water Polo
Date of birth: 19.06.1973
District of birth: Breno (Brescia)
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Giusi Malato Water Polo
Date of birth: 09.07.1971
District of birth: Catania
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Martina Miceli Water Polo
Date of birth: 22.10.1973
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Maddalena Musumeci Water Polo
Date of birth: 26.03.1976
District of birth: Catania
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Cinzia Ragusa Water Polo
Date of birth: 24.05.1977
District of birth: Catania
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Noemi Toth Water Polo
Date of birth: 07.06.1976
District of birth: Szentes (Ungheria)
Nation of birth:
Sport Water Polo
Speciality:
Manuela Zanchi Water Polo
Date of birth: 17.10.1977
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Water Polo
Speciality:
Gianluca Basile Basketball
Date of birth: 24.01.1975
District of birth: Ruvo di Puglia
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Massimo Bulleri Basketball
Date of birth: 10.09.1977
District of birth: Cecina
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Roberto Chiacig Basketball
Date of birth: 01.12.1974
District of birth: Cividale del Friuli
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Giacomo Galanda Basketball
Date of birth: 30.01.1975
District of birth: Udine
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Luca Garri Basketball
Date of birth: 03.01.1982
District of birth: Asti
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Dennis Marconato Basketball
Date of birth: 29.07.1975
District of birth: Treviso
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Michele Mian Basketball
Date of birth: 18.07.1973
District of birth: Gorizia
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Gianmarco Pozzecco Basketball
Date of birth: 15.09.1972
District of birth: Gorizia
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Nikola Radulovic Basketball
Date of birth: 26.04.1973
District of birth: Zagabria (Croazia)
Nation of birth:
Sport Basketball
Speciality:
Alex Righetti Basketball
Date of birth: 14.08.1977
District of birth: Rimini
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Rodolfo Rombaldoni Basketball
Date of birth: 15.12.1976
District of birth: S.Elpidio a Mare (AP)
Nation of birth:
Sport Basketball
Speciality:
Matteo Soragna Basketball
Date of birth: 25.12.1975
District of birth: Mantova
Nation of birth: ITALIA
Sport Basketball
Speciality:
Andrea Giani Volleyball
Date of birth: 22.04.1970
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Sydney 2000 bronze Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Samuele Papi Volleyball
Date of birth: 20.05.1973
District of birth: Ancona
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Volleyball Men's Tournament
Sydney 2000 bronze Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Andrea Sartoretti Volleyball
Date of birth: 19.06.1971
District of birth: Perugia
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Sydney 2000 bronze Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Paolo Tofoli Volleyball
Date of birth: 14.08.1966
District of birth: Fermo (AP)
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Sydney 2000 bronze Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Matej Cernic Volleyball
Date of birth: 13.09.1978
District of birth: Gorizia
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Alberto Cisolla Volleyball
Date of birth: 10.10.1977
District of birth: Treviso
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Paolo Cozzi Volleyball
Date of birth: 26.05.1980
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Alessandro Fei Volleyball
Date of birth: 29.11.1978
District of birth: Saronno
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Volleyball Men's Tournament
Sydney 2000 bronze Volleyball
Luigi Mastrangelo Volleyball
Date of birth: 17.08.1975
District of birth: Mottola
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Volleyball Men's Tournament
Sydney 2000 bronze Volleyball
Damiano Pippi Volleyball
Date of birth: 23.08.1971
District of birth: Castiglion del Lago (Pg)
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Venceslav Simeonov Volleyball
Date of birth: 03.02.1977
District of birth: Plovdiv (Bulgaria)
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Valerio Vermiglio Volleyball
Date of birth: 01.03.1976
District of birth: Messina
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Roberto Cammarelle Boxing
Date of birth: 30.07.1980
District of birth: Cinisello Balsamo
Nation of birth: ITALIA
Sport Boxing
Speciality: +91 kg
Other Olympic Games victories
Londra 2012 silver Boxing SUPER HEAVYWEIGHT +91Kg
Pechino 2008 gold Boxing +91 kg
Giovanna Trillini Fencing
Date of birth: 17.05.1970
District of birth: Jesi
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale,Fioretto a squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Foil team
Sydney 2000 gold Fencing Foil team
Sydney 2000 bronze Fencing Foil individual
Atlanta 1996 gold Fencing foil team women
Atlanta 1996 bronze Fencing foil individual women
Barcellona 1992 gold Fencing foil team women
Barcellona 1992 gold Fencing foil individual women
Valentina Vezzali Fencing
Date of birth: 14.02.1974
District of birth: Jesi
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Londra 2012 gold Fencing Foil team
Londra 2012 bronze Fencing Foil individual
Pechino 2008 gold Fencing foil
Pechino 2008 bronze Fencing Foil team
Sydney 2000 gold Fencing Foil individual
Sydney 2000 gold Fencing Foil team
Atlanta 1996 silver Fencing foil individual women
Atlanta 1996 gold Fencing foil team women
Luigi Tarantino Fencing
Date of birth: 10.11.1972
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Sciabola individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Fencing Sabre team
Pechino 2008 bronze Fencing Sabre team
Atlanta 1996 bronze Fencing Sabre team
Salvatore Sanzo Fencing
Date of birth: 26.11.1975
District of birth: Pisa
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: foil
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing foil
Sydney 2000 bronze Fencing Foil team
Andrea Cassarà Fencing
Date of birth: 03.01.1984
District of birth: Brescia
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Londra 2012 gold Fencing Foil team
Simone Vanni Fencing
Date of birth: 16.02.1979
District of birth: Pisa
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale,Fioretto a squadre
Aldo Montano Fencing
Date of birth: 18.11.1978
District of birth: Livorno
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Sciabola individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Fencing Sabre team
Pechino 2008 bronze Fencing Sabre team
Giampiero Pastore Fencing
Date of birth: 07.05.1976
District of birth: Salerno
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Sciabola individuale,Sciabola a squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Sabre team
Marco Galiazzo Archery
Date of birth: 07.05.1983
District of birth: Padova
Nation of birth: ITALIA
Sport Archery
Speciality: Individuale,Squadre
Other Olympic Games victories
Londra 2012 gold Archery Team
Pechino 2008 silver Archery Team
Valentina Turisini Pisto and Rifle
Date of birth: 16.08.1969
District of birth: Trieste
Nation of birth: ITALIA
Sport Pisto and Rifle
Speciality: carabina 3 p
Andrea Benelli Shotgun
Date of birth: 28.06.1960
District of birth: Firenze
Nation of birth: ITALIA
Sport Shotgun
Speciality: skeet
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 bronze Shotgun skeet
Giovanni Pellielo Shotgun
Date of birth: 11.01.1970
District of birth: Vercelli
Nation of birth: ITALIA
Sport Shotgun
Speciality: trap
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Shotgun trap
Sydney 2000 bronze Shotgun Trap
Alessandra Sensini Sailing
Date of birth: 24.01.1970
District of birth: Grosseto
Nation of birth: ITALIA
Sport Sailing
Speciality: RS:X
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Sailing RS:X
Sydney 2000 gold Sailing mistral
Atlanta 1996 bronze Sailing Mistral women
Marco Amelia Football
Date of birth: 02.04.1982
District of birth: Frascati (Roma)
Nation of birth:
Sport Football
Speciality:
Andrea Barzagli Football
Date of birth: 08.05.1981
District of birth: Fiesole (Firenze)
Nation of birth:
Sport Football
Speciality:
Daniele Bonera Football
Date of birth: 31.05.1981
District of birth: Brescia
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Cesare Bovo Football
Date of birth: 14.01.1983
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Giorgio Chiellini Football
Date of birth: 14.08.1984
District of birth: Pisa
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Daniele De Rossi Football
Date of birth: 24.07.1983
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Simone Del Nero Football
Date of birth: 04.08.1981
District of birth: Carrara
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Marco Donadel Football
Date of birth: 21.04.1983
District of birth: Conegliano Veneto
Nation of birth:
Sport Football
Speciality:
Matteo Ferrari Football
Date of birth: 05.12.1979
District of birth: Aflou (Algeria)
Nation of birth:
Sport Football
Speciality:
Andrea Gasbarroni Football
Date of birth: 06.08.1981
District of birth: Torino
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Alberto Gilardino Football
Date of birth: 05.07.1982
District of birth: Biella
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Giandomenico Mesto Football
Date of birth: 25.05.1982
District of birth: Monopoli (Bari)
Nation of birth:
Sport Football
Speciality:
Emiliano Moretti Football
Date of birth: 11.06.1981
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Angelo Palombo Football
Date of birth: 25.09.1981
District of birth: Ferentino (Fr)
Nation of birth:
Sport Football
Speciality:
Ivan Pelizzoli Football
Date of birth: 18.11.1980
District of birth: Bergamo
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Giampiero Pinzi Football
Date of birth: 11.03.1981
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Andrea Pirlo Football
Date of birth: 19.05.1979
District of birth: Brescia
Nation of birth: ITALIA
Sport Football
Speciality:
Giuseppe Sculli Football
Date of birth: 23.03.1981
District of birth: Locri (RC)
Nation of birth:
Sport Football
Speciality:
Paolo Bettini Cicling Road
Date of birth: 01.01.1974
District of birth: Cecina (Li)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: corsa su strada
Lucia Morico Judo
Date of birth: 12.12.1975
District of birth: Fano (Pesaro)
Nation of birth:
Sport Judo
Speciality: ctg. 78 Kg.
jQuery(function($){ $(".hasTooltip").tooltip({"html": true,"container": "body"}); }); JCEMediaBox.init({popup:{width:"",height:"",legacy:0,lightbox:0,shadowbox:0,resize:1,icons:1,overlay:1,overlayopacity:0.8,overlaycolor:"#000000",fadespeed:500,scalespeed:500,hideobjects:0,scrolling:"fixed",close:2,labels:{'close':'Close','next':'Next','previous':'Previous','cancel':'Cancel','numbers':'{$current} of {$total}'},cookie_expiry:"",google_viewer:0},tooltip:{className:"tooltip",opacity:0.8,speed:150,position:"br",offsets:{x: 16, y: 16}},base:"/",imgpath:"plugins/system/jcemediabox/img",theme:"standard",themecustom:"",themepath:"plugins/system/jcemediabox/themes",mediafallback:0,mediaselector:"audio,video"});