This website uses cookies to provide a better browsing experience, manage authentication and other functions. By closing this banner, scrolling through this page or by clicking any of its elements, you agree to the use of cookies on your device.

 View Privacy Policy Agree
Sydney
2000 Sydney XXVII edition of the Summer Olympics 15 September - 01 October 2000
Medal table All gold, silver and bronze medals won by the Italia Team.
13 8 13

Nations 200

Athletes 6817 (6579 Uomini; 4068 Donne)

Italian athletes 361 (246 Uomini; 115 Donne)

An Olympics in the name of brotherhood between races and nations. Afghanistan was missing, whose Olympic Committee was suspended by the IOC for violation of the Olympic Charter on Human Rights; the Olympic Flame was lit by Cathy Freeman, Australian sprinter twice world athletics champion and who would go on to win gold in the 400 metres, a symbol of the renewed Australian national spirit due to her aboriginal origins. The programme included 300 events and the number of athletes taking part exceeded 10,500 for the first time. The German, Birgit Fischer set an individual record of victories: in the Kayak Canoe winning two gold medals (K4 500 and K2 500) 20 years after her first success in Moscow in 1980. But she was not the only one to show an attachment to the podium: the Japanese judoka Ryoko Tani also won gold in the 48 kg after the silvers obtained in Barcelona 1992 and Atlanta 1996. But the most constant of all was the English rower Steven Redgrave who won his fifth consecutive Olympic gold (1984-2000). Swimming was the big revelation for Italian athletes. Domenico Fioravanti won two gold medals (100 and 200 breaststroke), the first ever in swimming for Italy, to which were added the three medals of Massimiliano Rosolino (gold in the 200m medley, silver in the 400m freestyle and bronze in the 200m freestyle). Davide Rummolo also joined the line up of Italians on the swimming podium with bronze in the 200m breaststroke. Antonella Bellutti brought home her second gold after Atlanta in the cycling points race, while standing on top of the podium was also Alessandra Sensini in the Mistral class sailing race. Jury Chechi was forced to miss this event once again due to injury, just like in Barcelona, but he would not give up his dream. Valentina Vezzali improved her Olympic CV, winning gold after silver at the previous Games and leading the foil team to victory. Other gold medals in the name of continuity come from Paola Pezzo in mountain biking, the pair Bonomi - Rossi and Josefa Idem in Kayak.

All medals

Domenico Fioravanti gold Swimming 100 m breaststroke

Domenico Fioravanti gold Swimming 200 m breaststroke

Angelo Mazzoni, Maurizio Randazzo, Paolo Milanoli, Alfredo Rota gold Fencing Epee team

Pino Maddaloni gold Judo 73 kg

Antonella Bellutti gold Cicling Road point race

Valentina Vezzali gold Fencing Foil individual

Massimiliano Rosolino gold Swimming 200 m individual medley

Paola Pezzo gold Cicling Road mountain bike

Giovanna Trillini, Diana Bianchedi, Valentina Vezzali gold Fencing Foil team

Agostino Abbagnale, Alessio Sartori, Rossano Galtarossa, Simone Raineri gold Rowing Quadruple sculls

Alessandra Sensini gold Sailing mistral

Antonio Rossi, Beniamino Bonomi gold Canoeing K2 1000 m

Josefa Idem gold Canoeing K1 500 m

Massimiliano Rosolino silver Swimming 400 m freestyle

Deborah Gelisio silver Shotgun double trap

Ilario Di Buò, Matteo Bisiani, Michele Frangilli silver Archery Team

Valter Molea, Riccardo Dei Rossi, Lorenzo Carboncini, Carlo Mornati silver Rowing Four

Elia Luini, Leonardo Pettinari silver Rowing LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS

Nicola Vizzoni silver Athletics Hammer throw

Fiona May silver Athletics Long jump

Luca Devoti silver Sailing Finn

Giovanni Pellielo bronze Shotgun Trap

Girolamo Giovinazzo bronze Judo 66 kg

Massimiliano Rosolino bronze Swimming 200 m freestyle

Pierpaolo Ferrazzi bronze Canoeing K1 slalom

Davide Rummolo bronze Swimming 200 m breaststroke

Ylenia Scapin bronze Judo 70 kg

Giovanna Trillini bronze Fencing Foil individual

Silvio Martinello, Marco Villa bronze Cicling Road american

Emanuela Pierantozzi bronze Judo 78 kg

Daniele Crosta, Gabriele Magni, Salvatore Sanzo, Matteo Zennaro bronze Fencing Foil team

Giovanni Calabrese, Nicola Sartori bronze Rowing Double sculls

Paolo Vidoz bronze Boxing SUPER HEAVYWEIGHT +91Kg

Marco Bracci, Andrea Gardini, Andrea Giani, Pasquale Gravina, Marco Meoni, Samuele Papi, Andrea Sartoretti, Paolo Tofoli, Alessandro Fei, Luigi Mastrangelo, Mirko Corsano, Simone Rosalba bronze Volleyball

Fiona May Athletics
Date of birth: 12.12.1969
District of birth: Slough (Gran Bretagna)
Nation of birth:
Sport Athletics
Speciality: Long jump
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 silver Athletics Long jump
Nicola Vizzoni Athletics
Date of birth: 04.11.1973
District of birth: Pietrasanta
Nation of birth:
Sport Athletics
Speciality: Hammer throw
Pierpaolo Ferrazzi Canoeing
Date of birth: 23.07.1965
District of birth: Bassano del Grappa
Nation of birth: ITALIA
Sport Canoeing
Speciality: Slalom K1
Other Olympic Games victories
Barcellona 1992 gold Canoeing Slalom K1
Antonio Rossi Canoeing
Date of birth: 19.12.2007
District of birth: Lecco
Nation of birth: ITALIA
Sport Canoeing
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Canoeing K2 1.000 m
Atlanta 1996 gold Canoeing K1 500 m
Atlanta 1996 gold Canoeing K2 1.000 m
Barcellona 1992 bronze Canoeing K2 500 m
Beniamino Bonomi Canoeing
Date of birth: 09.03.1968
District of birth: Verbania
Nation of birth: ITALIA
Sport Canoeing
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Canoeing K2 1.000 m
Atlanta 1996 silver Canoeing K1 500 m
Atlanta 1996 silver Canoeing K1 1.000 m
Josefa Idem Canoeing
Date of birth: 23.09.1964
District of birth: GOCH
Nation of birth:
Sport Canoeing
Speciality: velocità K1 m. 500
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Canoeing K1 500
Atene 2004 silver Canoeing K1 500 m
Atlanta 1996 bronze Canoeing K1 500 m women
Agostino Abbagnale Rowing
Date of birth: 25.08.1966
District of birth: Pompei (Napoli)
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: quattro di coppia - due di coppia
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 gold Rowing Double sculls
Seul 1988 gold Rowing Quadruple sculls
Alessio Sartori Rowing
Date of birth: 13.11.1976
District of birth: Terracina
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Senior 2 di coppia
Other Olympic Games victories
Londra 2012 silver Rowing Double sculls
Atene 2004 bronze Rowing Double sculls
Rossano Galtarossa Rowing
Date of birth: 06.07.1972
District of birth: Padova
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Riserva
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Rowing Quadruple sculls
Atene 2004 bronze Rowing Double sculls
Barcellona 1992 bronze Rowing Quadruple sculls
Simone Raineri Rowing
Date of birth: 07.02.1977
District of birth: Casalmaggiore
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Senior 4 di coppia
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Rowing Quadruple sculls
Valter Molea Rowing
Date of birth: 08.07.1966
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Four
Riccardo Dei Rossi Rowing
Date of birth: 06.02.1969
District of birth: Trieste
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Four
Lorenzo Carboncini Rowing
Date of birth: 22.09.1976
District of birth: Empoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Senior 2 senza
Carlo Mornati Rowing
Date of birth: 16.03.1972
District of birth: Lecco
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: quattro senza - otto
Elia Luini Rowing
Date of birth: 23.06.1979
District of birth: Gavirate
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Pesi Leggeri 2 di coppia
Leonardo Pettinari Rowing
Date of birth: 19.04.1973
District of birth: Pontedera (Pisa)
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: LIGHTWEIGHT DOUBLE SCULLS
Giovanni Calabrese Rowing
Date of birth: 30.10.1966
District of birth: Messina
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: due di coppia - quattro di coppia
Nicola Sartori Rowing
Date of birth: 17.07.1976
District of birth: Cremona
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Double sculls
Silvio Martinello Cicling Road
Date of birth: 19.01.1963
District of birth: Padova
Nation of birth: ITALIA
Sport Cicling Road
Speciality: point race
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 gold Cicling Road point race
Paola Pezzo Cicling Road
Date of birth: 08.01.1969
District of birth: Boscochiesanuova (Vr)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: Mountain Byke
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 gold Cicling Road women cross country
Antonella Bellutti Cicling Road
Date of birth: 07.11.1968
District of birth: Bolzano
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: inseguimento indiv. - corsa a punti
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 gold Cicling Road Individual pursuit women
Pino Maddaloni Judo
Date of birth: 10.07.1976
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Judo
Speciality: Ctg. 73 Kg.
Emanuela Pierantozzi Judo
Date of birth: 22.08.1968
District of birth: Bologna
Nation of birth: ITALIA
Sport Judo
Speciality: ctg. 78 Kg.
Other Olympic Games victories
Barcellona 1992 silver Judo 66 Kg women
Girolamo Giovinazzo Judo
Date of birth: 10.09.1968
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Judo
Speciality: ctg.66 Kg.
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 silver Judo 60 kg
Ylenia Scapin Judo
Date of birth: 08.01.1975
District of birth: Bolzano
Nation of birth:
Sport Judo
Speciality: ctg. 70 Kg.
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 bronze Judo 72 Kg women
Domenico Fioravanti Swimming
Date of birth: 31.05.1977
District of birth: Novara
Nation of birth: ITALIA
Sport Swimming
Speciality: rana
Massimiliano Rosolino Swimming
Date of birth: 11.07.1978
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Swimming
Speciality: 200 m stile libero,400 m stile libero,4 x 100 m stile libero,4 x 200 m stile libero
Other Olympic Games victories
Atene 2004 bronze Swimming 4x200 freestyle relay
Davide Rummolo Swimming
Date of birth: 12.11.1977
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Swimming
Speciality: rana
Marco Bracci Volleyball
Date of birth: 23.08.1966
District of birth: Fucecchio (Firenze)
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 silver Volleyball
Andrea Gardini Volleyball
Date of birth: 01.10.1965
District of birth: Bagnacavallo (Ra)
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 silver Volleyball
Andrea Giani Volleyball
Date of birth: 22.04.1970
District of birth: Napoli
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Pasquale Gravina Volleyball
Date of birth: 01.05.1970
District of birth: Campobasso
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 silver Volleyball
Marco Meoni Volleyball
Date of birth: 25.05.1973
District of birth: Padova
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 silver Volleyball
Samuele Papi Volleyball
Date of birth: 20.05.1973
District of birth: Ancona
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Volleyball Men's Tournament
Atene 2004 silver Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Andrea Sartoretti Volleyball
Date of birth: 19.06.1971
District of birth: Perugia
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Paolo Tofoli Volleyball
Date of birth: 14.08.1966
District of birth: Fermo (AP)
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Atene 2004 silver Volleyball
Atlanta 1996 silver Volleyball
Alessandro Fei Volleyball
Date of birth: 29.11.1978
District of birth: Saronno
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Volleyball Men's Tournament
Atene 2004 silver Volleyball
Luigi Mastrangelo Volleyball
Date of birth: 17.08.1975
District of birth: Mottola
Nation of birth:
Sport Volleyball
Speciality:
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Volleyball Men's Tournament
Atene 2004 silver Volleyball
Paolo Vidoz Boxing
Date of birth: 21.08.1970
District of birth: Gorizia
Nation of birth: ITALIA
Sport Boxing
Speciality: pesi super massimi
Giovanna Trillini Fencing
Date of birth: 17.05.1970
District of birth: Jesi
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale,Fioretto a squadre
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Foil team
Atene 2004 silver Fencing Foil individual
Atlanta 1996 gold Fencing foil team women
Atlanta 1996 bronze Fencing foil individual women
Barcellona 1992 gold Fencing foil individual women
Barcellona 1992 gold Fencing foil team women
Diana Bianchedi Fencing
Date of birth: 04.11.1969
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: foil
Other Olympic Games victories
Barcellona 1992 gold Fencing foil team women
Angelo Mazzoni Fencing
Date of birth: 03.04.1961
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Ep
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 gold Fencing Epee team
Los Angeles 1984 bronze Fencing Epee team
Maurizio Randazzo Fencing
Date of birth: 01.03.1964
District of birth: Santa Caterina Villarmosa (Cl)
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Ep
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 gold Fencing Epee team
Paolo Milanoli Fencing
Date of birth: 07.12.1969
District of birth: Alessandria
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Ep
Alfredo Rota Fencing
Date of birth: 21.07.1975
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Epee individual
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing Epee team
Valentina Vezzali Fencing
Date of birth: 14.02.1974
District of birth: Jesi
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Fioretto individuale e a squadre
Other Olympic Games victories
Londra 2012 bronze Fencing Foil individual
Londra 2012 gold Fencing Foil team
Pechino 2008 gold Fencing foil
Pechino 2008 bronze Fencing Foil team
Atene 2004 gold Fencing foil individual
Atlanta 1996 gold Fencing foil team women
Atlanta 1996 silver Fencing foil individual women
Daniele Crosta Fencing
Date of birth: 05.05.1970
District of birth: Busto Arsizio (Va)
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: foil
Gabriele Magni Fencing
Date of birth: 03.12.1973
District of birth: Pistoia
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: foil
Salvatore Sanzo Fencing
Date of birth: 26.11.1975
District of birth: Pisa
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: foil
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 bronze Fencing foil
Atene 2004 silver Fencing Foil individual
Atene 2004 gold Fencing Foil team
Matteo Zennaro Fencing
Date of birth: 30.04.1976
District of birth: Venezia
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: foil
Ilario Di Buò Archery
Date of birth: 13.12.1965
District of birth: Trieste
Nation of birth: ITALIA
Sport Archery
Speciality: arco olimpico
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Archery Team
Matteo Bisiani Archery
Date of birth: 02.08.1976
District of birth: Monfalcone (Ts)
Nation of birth:
Sport Archery
Speciality: arco olimpico
Other Olympic Games victories
Atlanta 1996 bronze Archery Team
Michele Frangilli Archery
Date of birth: 01.05.1976
District of birth: Gallarate
Nation of birth: ITALIA
Sport Archery
Speciality: Individuale,Squadre
Other Olympic Games victories
Londra 2012 gold Archery Team
Atlanta 1996 bronze Archery Team
Deborah Gelisio Shotgun
Date of birth: 26.02.1976
District of birth: Belluno
Nation of birth: ITALIA
Sport Shotgun
Speciality:
Giovanni Pellielo Shotgun
Date of birth: 11.01.1970
District of birth: Vercelli
Nation of birth: ITALIA
Sport Shotgun
Speciality: trap
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Shotgun trap
Atene 2004 silver Shotgun trap
Alessandra Sensini Sailing
Date of birth: 24.01.1970
District of birth: Grosseto
Nation of birth: ITALIA
Sport Sailing
Speciality: RS:X
Other Olympic Games victories
Pechino 2008 silver Sailing RS:X
Atene 2004 bronze Sailing Mistral
Atlanta 1996 bronze Sailing Mistral women
Luca Devoti Sailing
Date of birth: 02.01.1963
District of birth: Verona
Nation of birth: ITALIA
Sport Sailing
Speciality: Finn
Marco Villa Cicling Road
Date of birth: 08.02.1969
District of birth: Abbiategrasso (Milano)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: american
Mirko Corsano Volleyball
Date of birth: 28.10.1973
District of birth: Casarano
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
Simone Rosalba Volleyball
Date of birth: 31.01.1976
District of birth: Paola (Reggio Calabria)
Nation of birth: ITALIA
Sport Volleyball
Speciality:
jQuery(function($){ $(".hasTooltip").tooltip({"html": true,"container": "body"}); }); JCEMediaBox.init({popup:{width:"",height:"",legacy:0,lightbox:0,shadowbox:0,resize:1,icons:1,overlay:1,overlayopacity:0.8,overlaycolor:"#000000",fadespeed:500,scalespeed:500,hideobjects:0,scrolling:"fixed",close:2,labels:{'close':'Close','next':'Next','previous':'Previous','cancel':'Cancel','numbers':'{$current} of {$total}'},cookie_expiry:"",google_viewer:0},tooltip:{className:"tooltip",opacity:0.8,speed:150,position:"br",offsets:{x: 16, y: 16}},base:"/",imgpath:"plugins/system/jcemediabox/img",theme:"standard",themecustom:"",themepath:"plugins/system/jcemediabox/themes",mediafallback:0,mediaselector:"audio,video"});