This website uses cookies to provide a better browsing experience, manage authentication and other functions. By closing this banner, scrolling through this page or by clicking any of its elements, you agree to the use of cookies on your device.

 View Privacy Policy Agree
Tokyo
1964 Tokyo XVIII edition of the Summer Olympics 10 October - 24 October 1964
Medal table All gold, silver and bronze medals won by the Italia Team.
10 10 7

Nations 93

Athletes 5137 (4457 Uomini; 680 Donne)

Italian athletes 170 (158 Uomini; 12 Donne)

For the first time the Games were held in Asia. The Olympic Flame was lit by a young Yoshinori Sakai, who was born in Hiroshima on the tragic day of the bombing. For Japan it was the most meaningful way to launch those games that could not be hosted in 1940. The undisputed hero was the swimmer Don Schollander, who won four gold medals. While the most number of medals were won by the Russian gymnast Larisa Latynina: 2 golds, 2 silvers and 2 bronzes. Judo and volleyball made their Olympic debut in Tokyo . The Italians, empty-handed in the first week of the event, came back strongly in the second: with 27 medals and fifth place in the final medal table.

All medals

Abdon Pamich gold Athletics 50 Km Race walk

Giovanni Pettenella gold Cicling Road velocit

Sergio Bianchetto, Angelo Damiano gold Cicling Road tandem

Mario Zanin gold Cicling Road INDIVIDUAL ROAD

Franco Menichelli gold Gymnastics floor

Fernando Atzori gold Boxing Fly weight

Cosimo Pinto gold Boxing light heavy

Mauro Checcoli gold Equestrian Individual eventing

Mauro Checcoli, Paolo Angioni, Alessandro Argenton, Giuseppe Ravano gold Equestrian Team eventing

Ennio Mattarelli gold Shotgun skeet

Renato Bosatta, Giuseppe Galante, Franco De Pedrina, Emilio Trivini, Giovanni Spinola silver Rowing Coxed four

Giovanni Pettenella silver Cicling Road 1,000m time trial

Giorgio Ursi silver Cicling Road individual pursuit

Franco Testa, Vincenzo (Cencio) Mantovani, Carlo Rancati, Luigi Roncaglia silver Cicling Road TEAM PURSUIT

Severino Andreoli, Luciano Dalla Bona, Pietro Guerra, Ferruccio Manza silver Cicling Road team time trial

Sergio Bianchetto silver Cicling Road velocit

Franco Menichelli silver Gymnastics rings

Klaus Dibiasi silver Diving platform

Giuseppe Delfino, Alberto Pellegrino, Gian Luigi Saccaro, Giovanni Battista Breda, Gianfranco Paolucci silver Fencing Epee team

Cesare Salvadori, Giampaolo Calanchini, Wladimiro Calarese, Pier Luigi Chicca, Mario Ravagnan silver Fencing Sabre team

Salvatore Morale bronze Athletics 400 m hurdles

Franco Menichelli bronze Gymnastics bars

Silvano Bertini bronze Boxing welters

Franco Valle bronze Boxing middle weight

Giuseppe Ros bronze Boxing heavy

Antonella Ragno - Lonzi bronze Fencing foil individual women

Raimondo D'Inzeo, Graziano Mancinelli, Piero D'Inzeo bronze Equestrian Team jumping

Abdon Pamich Athletics
Date of birth: 03.12.0932
District of birth: Fiume
Nation of birth:
Sport Athletics
Speciality: Marcia
Other Olympic Games victories
Roma 1960 bronze Athletics 50 Km Race walk
Salvatore Morale Athletics
Date of birth: 04.11.1938
District of birth: Tramonte di Teolo (Padova)
Nation of birth:
Sport Athletics
Speciality: 400 m. hs
Renato Bosatta Rowing
Date of birth: 11.02.1938
District of birth: Pianello Lario
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Four
Other Olympic Games victories
Messico 1968 bronze Rowing Four
Roma 1960 silver Rowing Four
Giuseppe Galante Rowing
Date of birth: 02.09.1937
District of birth: Domaso (Como)
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Four
Other Olympic Games victories
Roma 1960 silver Rowing Four
Franco De Pedrina Rowing
Date of birth: 27.01.1941
District of birth: Sondrio
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Coxed four
Emilio Trivini Rowing
Date of birth: 04.04.1938
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Rowing
Speciality: Coxed four
Giovanni Spinola Rowing
Date of birth: 31.07.1935
District of birth: Dongo
Nation of birth:
Sport Rowing
Speciality: Coxed four
Sergio Bianchetto Cicling Road
Date of birth: 16.02.1939
District of birth: Torre (Padova)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: tandem - cronometro a squadre
Other Olympic Games victories
Roma 1960 gold Cicling Road tandem
Franco Testa Cicling Road
Date of birth: 07.02.1938
District of birth: Cadoneghe (Padova)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: inseguimento a squadre 4000 m.
Other Olympic Games victories
Roma 1960 gold Cicling Road TEAM PURSUIT 4000m
Giovanni Pettenella Cicling Road
Date of birth: 28.03.1943
District of birth: Caprino Veronese
Nation of birth: ITALIA
Sport Cicling Road
Speciality:
Date of death: 20.02.2010
District of death: Caprino Veronese
Angelo Damiano Cicling Road
Date of birth: 30.09.1938
District of birth: Barra (Napoli)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: tandem
Mario Zanin Cicling Road
Date of birth: 03.07.1940
District of birth: Santa Lucia di Piave (Treviso)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: individual road race
Giorgio Ursi Cicling Road
Date of birth: 01.10.1942
District of birth: Doberdò del Lago (Go)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: inseguimento 4000 m.
Date of death: 08.10.1982
District of death: Gorizia
Vincenzo (Cencio) Mantovani Cicling Road
Date of birth: 17.10.1942
District of birth: Castel d'Ario (Mn)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: inseguimento a squadre 4000 m.
Date of death: 21.10.1989
District of death: Suzzara
Carlo Rancati Cicling Road
Date of birth: 28.04.1940
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Cicling Road
Speciality: inseguimento a squadre 4000 m.
Date of death: 22.11.2012
District of death: Milano
Luigi Roncaglia Cicling Road
Date of birth: 10.06.1943
District of birth: Roverbella (Padova)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: inseguimento a squadre 4000 m.
Other Olympic Games victories
Messico 1968 bronze Cicling Road TEAM PURSUIT
Severino Andreoli Cicling Road
Date of birth: 08.01.1941
District of birth: Caprino Veronese (Vr)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: team time trial
Luciano Dalla Bona Cicling Road
Date of birth: 08.11.1943
District of birth: Pressana (Verona)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: team time trial
Pietro Guerra Cicling Road
Date of birth: 29.06.1943
District of birth: San Pietro di Morubio (Verona)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: team time trial
Ferruccio Manza Cicling Road
Date of birth: 26.04.1943
District of birth: Cortine di Nave (Brescia)
Nation of birth:
Sport Cicling Road
Speciality: team time trial
Franco Menichelli Gymnastics
Date of birth: 03.08.1941
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Gymnastics
Speciality: concorso generale
Other Olympic Games victories
Roma 1960 bronze Gymnastics floor
Roma 1960 bronze Gymnastics open competition
Klaus Dibiasi Diving
Date of birth: 06.10.1947
District of birth: Solbad Hall (Austria)
Nation of birth:
Sport Diving
Speciality: piattaforma - trampolino
Other Olympic Games victories
Montreal 1976 gold Diving platform
Monaco 1972 gold Diving platform
Messico 1968 gold Diving platform
Messico 1968 silver Diving springboard
Fernando Atzori Boxing
Date of birth: 01.07.1942
District of birth: Ales (Cagliari)
Nation of birth:
Sport Boxing
Speciality: pesi mosca
Cosimo Pinto Boxing
Date of birth: 14.03.1943
District of birth: Novara
Nation of birth: ITALIA
Sport Boxing
Speciality: pesi medio massimi
Silvano Bertini Boxing
Date of birth: 27.03.1940
District of birth: Lastra a Signa (Fi)
Nation of birth:
Sport Boxing
Speciality: pesi welters
Franco Valle Boxing
Date of birth: 15.02.1940
District of birth: Genova
Nation of birth: ITALIA
Sport Boxing
Speciality: pesi medi
Date of death: 10.04.2003
District of death: Genova
Giuseppe Ros Boxing
Date of birth: 22.09.1942
District of birth: Santa Maria del Piave (Treviso)
Nation of birth:
Sport Boxing
Speciality: pesi massimi
Giuseppe Delfino Fencing
Date of birth: 22.11.1921
District of birth: Torino
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Ep
Date of death: 10.08.1999
District of death: Torino
Other Olympic Games victories
Roma 1960 gold Fencing Epee individual
Roma 1960 gold Fencing Epee team
Melbourne 1956 gold Fencing Epee team
Melbourne 1956 silver Fencing Epee individual
Helsinki 1952 gold Fencing Epee team
Alberto Pellegrino Fencing
Date of birth: 20.05.1930
District of birth: Tunisi
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Ep
Date of death: 09.03.1996
District of death: Milano
Other Olympic Games victories
Roma 1960 gold Fencing Epee team
Roma 1960 silver Fencing Foil team
Melbourne 1956 gold Fencing Epee team
Gian Luigi Saccaro Fencing
Date of birth: 29.12.1938
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Ep
Other Olympic Games victories
Messico 1968 bronze Fencing Epee individual
Roma 1960 gold Fencing Epee team
Antonella Ragno - Lonzi Fencing
Date of birth: 06.06.1940
District of birth: Venezia
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: foil
Other Olympic Games victories
Monaco 1972 gold Fencing foil individual women
Roma 1960 bronze Fencing foil team women
Cesare Salvadori Fencing
Date of birth: 22.09.1941
District of birth: Torino
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: sciabola
Other Olympic Games victories
Monaco 1972 gold Fencing Sabre team
Messico 1968 silver Fencing Sabre team
Giovanni Battista Breda Fencing
Date of birth: 21.07.1931
District of birth: Melegnano (Milano)
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: Ep
Date of death: 13.07.1992
District of death: Milano
Gianfranco Paolucci Fencing
Date of birth: 18.02.1934
District of birth: Pesaro
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: Ep
Giampaolo Calanchini Fencing
Date of birth: 04.02.1937
District of birth: Argenta (Fe)
Nation of birth:
Sport Fencing
Speciality: sciabola
Date of death: 19.03.2007
District of death: Bologna
Other Olympic Games victories
Roma 1960 bronze Fencing Sabre team
Wladimiro Calarese Fencing
Date of birth: 03.10.1930
District of birth: Palermo
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: sciabola
Date of death: 13.08.2005
District of death: Springfield (Usa)
Other Olympic Games victories
Messico 1968 silver Fencing Sabre team
Roma 1960 bronze Fencing Sabre individual
Roma 1960 bronze Fencing Sabre team
Pier Luigi Chicca Fencing
Date of birth: 22.12.1937
District of birth: Livorno
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: sciabola
Other Olympic Games victories
Messico 1968 silver Fencing Sabre team
Roma 1960 bronze Fencing Sabre team
Mario Ravagnan Fencing
Date of birth: 18.12.1930
District of birth: Padova
Nation of birth: ITALIA
Sport Fencing
Speciality: sciabola
Date of death: 13.12.2006
District of death: Torino
Other Olympic Games victories
Roma 1960 bronze Fencing Sabre team
Raimondo D'Inzeo Equestrian
Date of birth: 08.02.1925
District of birth: Poggio Mirteto (Ri)
Nation of birth:
Sport Equestrian
Speciality: completo - salto ostacoli -
Other Olympic Games victories
Monaco 1972 bronze Equestrian equestrian team jumping
Roma 1960 gold Equestrian individual grand prix
Roma 1960 bronze Equestrian Team jumping
Melbourne 1956 silver Equestrian individual grand prix (*)
Melbourne 1956 silver Equestrian team grand prix (*)
Mauro Checcoli Equestrian
Date of birth: 01.03.1943
District of birth: Bologna
Nation of birth: ITALIA
Sport Equestrian
Speciality: completo
Paolo Angioni Equestrian
Date of birth: 22.01.1938
District of birth: Cagliari
Nation of birth: ITALIA
Sport Equestrian
Speciality: completo
Alessandro Argenton Equestrian
Date of birth: 11.02.1937
District of birth: Cividale del Friuli (Udine)
Nation of birth:
Sport Equestrian
Speciality: completo
Other Olympic Games victories
Monaco 1972 silver Equestrian Individual eventing
Giuseppe Ravano Equestrian
Date of birth: 05.02.1943
District of birth: Rapallo
Nation of birth: ITALIA
Sport Equestrian
Speciality: completo
Graziano Mancinelli Equestrian
Date of birth: 18.02.1937
District of birth: Milano
Nation of birth: ITALIA
Sport Equestrian
Speciality: salto a ostacoli - completo
Date of death: 08.10.1992
District of death: Concesio (Bs)
Other Olympic Games victories
Monaco 1972 gold Equestrian individual jumping
Monaco 1972 bronze Equestrian equestrian team jumping
Piero D'Inzeo Equestrian
Date of birth: 04.03.1923
District of birth: Roma
Nation of birth: ITALIA
Sport Equestrian
Speciality: completo - salto a ostacoli
Other Olympic Games victories
Monaco 1972 bronze Equestrian equestrian team jumping
Roma 1960 silver Equestrian individual grand prix
Roma 1960 bronze Equestrian Team jumping
Melbourne 1956 silver Equestrian team grand prix (*)
Melbourne 1956 bronze Equestrian individual grand prix (*)
Ennio Mattarelli Shotgun
Date of birth: 05.08.1928
District of birth: Bologna
Nation of birth: ITALIA
Sport Shotgun
Speciality: Trap
jQuery(function($){ $(".hasTooltip").tooltip({"html": true,"container": "body"}); }); JCEMediaBox.init({popup:{width:"",height:"",legacy:0,lightbox:0,shadowbox:0,resize:1,icons:1,overlay:1,overlayopacity:0.8,overlaycolor:"#000000",fadespeed:500,scalespeed:500,hideobjects:0,scrolling:"fixed",close:2,labels:{'close':'Close','next':'Next','previous':'Previous','cancel':'Cancel','numbers':'{$current} of {$total}'},cookie_expiry:"",google_viewer:0},tooltip:{className:"tooltip",opacity:0.8,speed:150,position:"br",offsets:{x: 16, y: 16}},base:"/",imgpath:"plugins/system/jcemediabox/img",theme:"standard",themecustom:"",themepath:"plugins/system/jcemediabox/themes",mediafallback:0,mediaselector:"audio,video"});